Dom Samotnej Matki – Bezpieczna Przystań w Zielonce

 

Projekt „Pomoc w integracji ze środowiskiem osób mających trudności w przygotowaniu się do życia – prowadzenie Domu Samotnej Matki” dofinansowany jest ze środków Powiatu Wołomińskiego w ramach umowy (nr 646.2022 zawartej 28 grudnia 2022 r.)

Placówka działa w oparciu o:

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 luty 2024 r. (pdf, 182 kB)

Regulamin placówki (pdf, 2MB)

Standardy Ochrony Małoletnich (pdf. 2 MB)

Akty prawne

Konwencja o prawach dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r. Dz.U. 1991 nr 120 poz. 526 (pdf. 2 MB)

Ustawa z 12.03.2004  o pomocy społecznej  Dz. U. z 2024 r. poz. 1283, 1572. (pdf. 18 kB)

Ustawa z dnia 25 kwietnia 1964 roku Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy  Dz. U. z 2023 r. poz. 2809 (pdf. 586 kB)

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 o przeciwdziałaniu przemocy domowej  Dz.U.  2024 poz.24 (pdf. 334 kB)

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 lutego 2024 r. w sprawie domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży Dz.U. 2024 poz. 169 (pdf. 186kB)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 września 2023 r. w sprawie procedury “Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy “Niebieska Karta” Dz.U. 2023 poz. 1870 (pdf. 786 kB)

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2023 r. w sprawie wzoru zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy domowej Dz.U. 2023 poz. 1827  (pdf. 231kB)

Rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 03 sierpnia 2023 r. poz.1576 – nakaz opuszczenia lokalu (pdf. 196 kB)

Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Dz. U. z 2023 r. poz. 2151. (pdf. 552 kB)

Ustawa z dnia 09.06.2011 r. o wspieraniu i systemie pieczy zastępczej  Dz. U. z 2024 r. poz. 177, 742 i 743, 858, 1572 (pdf. 1 MB)

USTAWA z dnia 24 kwietnia 2003  o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie Dz. U. z 2024 r. poz. 1491. (pdf. 580 kB)

USTAWA z dnia 19 sierpnia 2004 o ochronie zdrowia psychicznego  Dz. U. z 2024 r. poz. 917  (pdf. 635 kB)

USTAWA z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych  Dz. U. z 2024 r. poz. 146, 858, 1222, 1593, 1615  (pdf. 2MB)

 

Rozporządzenie dotyczące Domu Samotnej Matki z 17.01.2022  (pdf 225 kB)

Ustawa 12.03.2004  o pomocy społecznej  (pdf 1127 kB)

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (pdf 444 kB) 

USTAWA o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (pdf 455 kB) 

USTAWA o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (zmiany 2020) (pdf 185 kB) 

Rozporządzenie w sprawie Procedury Niebieskiej Karty (pdf 101 kB) 

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (pdf 294 kB) 

Ustawa z dnia 09.06.2011 r. o wspieraniu i systemie pieczy zastępczej (pdf 1127 kB) 

USTAWA o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie  (pdf 768 kB) 

USTAWA o ochronie zdrowia psychicznego (pdf 387 kB) 

USTAWA o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (pdf 2114 kB) 

Informacje o możliwości uzyskania bezpłatnej pomocy przez dziecko (pdf. 289 kB)

Przydatne linki

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wołominie:
https://wolomin.naszepcpr.pl/

Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Zielonce:
https://poik-zielonka.pl/

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zielonce:
https://www.pppzielonka.pl/

Powiatowy Urząd Pracy w Wołominie:
https://wolomin.praca.gov.pl/

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę:
https://fdds.pl/

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie NIEBIESKA LINIA: https://www.niebieskalinia.pl/

Centrum Praw Kobiet
https://cpk.org.pl/

Narodowe Centrum Ojcostwa
http://www.prawaojca.org.pl/

Centralne Stowarzyszenie Obrony Praw Ojca i Dziecka
http://www.csopoid.pl/

Pomoc dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie:
https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-pomocy-dla-osob-dotknietych-przemoca-w-rodzinie

Baza Ośrodków Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem Funduszu Sprawiedliwości https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy

Stop Depresji – telefon zaufania:
https://stopdepresji.pl/

Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji:
https://depresja.org/gdzie-szukac-pomocy/

Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży:
https://116111.pl/

 

 

 

 

Deklaracja dostępności Ośrodka Charytatywno-Opiekuńczego Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Urlach

Podstawowe informacje – tekst do odczytu maszynowego ( PDF 116 kB)

Dom Samotnej Matki Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Urlach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej:

Data publikacji strony internetowej: 2024-11.25.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2024-11.25.

Strona internetowa jest zgodna z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów.

Oświadczenie sporządzono dnia: 2024-07-22. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Skróty klawiaturowe

Na stronie można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.

W przypadku problemów z dostępnością prosimy o kontakt z Pania Katarzyną Woś:

email: dsm.zielonka@caritas.pl

Kontaktować można się także dzwoniąc na

Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

Skargi i Wnioski

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Ośrodek powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, Ośrodek niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, Ośrodek może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy Ośrodek odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może złożyć skargę w sprawie zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej.

 

Dostępność architektoniczna budynku i informacyjno-komunikacyjna

Domu Samotnej Matki „Bezpieczna Przystań” Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej przy ulicy Kilińskiego 63,  w  Zielonce (05-220).

Wejście z ulicy

Na teren ośrodka w Zielonce wchodzi się przez furtkę z kamerą i  domofonem lub wjeżdża pojazdem przez bramę automatyczną otwieraną przez pracownika placówki.  Wejście na teren ośrodka dla osób postronnych (nie będących pracownikami ani nie będących mieszkańcami) jest możliwe jedynie za zgodą pracownika.

Przed budynkiem znajduje się miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych oznaczone kolorem niebieskim.

Do budynku można wejść z psem asystującym lub psem przewodnikiem.

Wejście do budynku

Budynek na parterze jest dostosowany do osób z niepełnosprawnością ruchową. Wejście do budynku prowadzi po schodach lub 10 metrowej stalowej pochylni. Uchwyt drzwi wejściowych znajduje się po lewej stronie. Szerokość drzwi jest większa niż 90 cm. Drzwi otwierają się lekko. Przez drzwi wchodzimy do korytarza zwanego wiatrołapem, a przez kolejne drzwi do holu głównego gdzie mieści się szatnia.  Podłogi w ośrodku są bezprogowe.

Parter

Na parterze na końcu korytarza na wprost drzwi  wejściowych znajduje się pokój dla osoby niepełnosprawnej z indywidualną łazienką dostosowaną dla osób poruszających się na wózku  (szerokie drzwi, prysznic podłogowy, umywalka i uchwyty dostosowane do niepełnosprawności). Pokój ten sąsiaduje z gabinetem kierownika ośrodka, co umożliwia szybki kontakt. Wszystkie pomieszczenia ogólnodostępne (kuchnia, jadalnia, sala zabaw, gabinet specjalistów) znajdują się również na parterze, pomieszczenia te mają drzwi szerokości co najmniej 90 cm, co umożliwia osobie z niepełnosprawnością ruchowa swobodne z nich korzystanie i aktywne uczestniczenie w działaniach ośrodka.

W godzinach 9.00-19.00 pracownik ośrodka może udzielić informacji głosowych, pokierować do wejścia głównego oraz pełnić rolę przewodnika do poszczególnych pomieszczeń udzielając informacji głosowych ma temat ich rozmieszczenia. Dodatkowo ośrodek jest zaopatrzony w mobilna pętlę indukcyjną dostępną u kierownika ośrodka. Jest możliwość obsługi z udziałem Polskiego Języka Migowego online (migam.org).
W holu głównym na ścianie widnieje w formie wizualnej informacja na temat rozkładu pomieszczeń.

Inne udogodnienia

Na stronie internetowej Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej umieszczona jest  informacja o zakresie działalności naszej placówki w postaci elektronicznego pliku zawierającego tekst odczytywalny maszynowo ( np. przy użyciu narratora: znak Windows+ctrl+enter), nagrania treści w polskim języku migowym oraz informacji o tekście łatwym do czytania.

 

Aplikacje mobilne

Dom Samotnej Matki nie udostępnia aplikacji mobilnych.

no images were found

Prowadzone projekty

Brak wpisów aktualności dla tej placówki
Skip to content