W dniach 13/26.07.2016 roku Wolontariusze z naszej Fundacji pełnili zaszczytne funkcje Wychowawców i Kierownika kolonii, których organizatorem był Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. Podczas wyjazdu praktyki wakacyjne odbywał Kleryk ze Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego  (Pallotyni), który odpowiadał za „duchową” część naszej kolonii.  Na wyjeździe prowadziliśmy zajęcia dla 40 dzieci, jak się okazało z całej Polski: Warszawa dominowała, ale były 3 dziewczynki z Opoczna, rodzeństwo z Mielnika na Podlasiu, rodzeństwo z Dąbrowy Górniczej. Hasłem przewodnim wyjazdu i mottem, które towarzyszyło nam każdego dnia było – „Uwierz w siebie”.

Stałe punkty dnia kolonijnego w naszej Fundacji  są od lat niezmienne: modlitwa, gimnastyka, zajęcia dydaktyczne, artystyczne, sportowe, no i oczywiście posiłki, bez nich za wiele nie zdziałalibyśmy.

Podczas kolonii organizowaliśmy: Sportowy Festyn Kolonijny, Konkurs Fryzur, Mam Talent no i Dyskoteki. Jedna z nich była przygotowana przez profesjonalnego DJ, dzięki serdeczności i uprzejmości Małopolskiej Telewizji http://www.malopolskie.tv/. Dzieci bawiły się przednio, zaskakując DJ swoją energią, siłą głosu i pozytywnym nastawieniem do zabawy.

Przyjaciele z Małopolskiej Telewizji dzięki swojej ogromnej determinacji i miłości do dzieci zorganizowali  nam na drogę powrotną świeżo rozlaną wodę Muszyniankę. Byliśmy ogromnie wdzięczni, bo rano na termometrach było już 26 stopni.

Dzieci bardzo prosiły, aby przysięgę kolonisty umieścić na stronie, aby mogły do niej wracać w trakcie roku szkolnego, zatem bardzo proszę:

Przysięga kolonisty

Będąc kolonistą,

Przysięgam na słońcu siedzieć w dzień upalny

Nie marnować czasu na marudzenie

I nie być największą marudą i „marudkiem”

Przysięgam Obowiązki swe wypełniać

Oraz zachcianki wychowawców spełniać

Będę swojego rozumu częściej niż zwykle używał

I swoich kolegów nie będę wyzywał

Przysięgam kolonista być doskonałym

I świadczyć o tym życiem całym

W dopełnieniu powyższego mi dopomóżcie

Wy kochane koleżanki i koledzy

Oraz kadro najwspanialsza, potęgo wszelkiej wiedzy

Przysięgamy

Na tegorocznych koloniach podczas warsztatów, poruszaliśmy następujące zagadnienia:

1. „Inny nie znaczy winny”, warsztat dotyczący niepełnosprawności wokół nas. Wspólne wnioski na koniec warsztatu: „JEŻELI KTOŚ NIE RADZI SOBIE ZE SWOIMI PROBLEMAMI/NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI, NIE OZNACZA ŻE JEST GORSZY”.
  2. „Jak nabrać pewności siebie?”, warsztat, który miał pokazać dzieciom, że są najlepsze, że od ich postawy zależy to, jak są postrzegane.  Wspólne wnioski na koniec warsztatu: gdy jesteś w towarzystwie nie siedź ze spuszczoną głowa. Przeciwnie, unieś wyżej brodę, wyprostuj się, a od razu dodasz sobie animuszu. Zaś jak ty będziesz czuł się pewny siebie inni tak cię będą postrzegać.
  3. „Naucz się znosić krytykę”. Temat bardzo trudny, ale jakże potrzebny w dzisiejszych czasach. Krytyka kojarzy się dzieciom z osądzaniem, byciem „nie fajnym”. Pokazywaliśmy dzieciom, jak radzić sobie z krytyką, jak się przed nią bronić.
  4. „Być dobrym człowiekiem”, czyli refleksja nad własnymi postawami, patrzenie na siebie z dystansem.

A z czym dzieciom kojarzy się dobro?

D ZIĘKUJĘ

K O CHAM

B LISKOŚĆ

R AZEM