Rodzinna Kepa


Dzień I
Wyruszyliśmy w podróż w nieznane do Krynicy Morskiej – Piaski. Podróż przebiegła w milej atmosferze, dzieci zawierały nowe znajomości. Dotarliśmy do upragnionego celu: Ośrodka
Edukacji Ekologicznej w Piaskach. Zakwaterowaliśmy się w pokojach. Wyruszyliśmy na pierwszy spacer nad morze. Po obiadokolacji wyruszyliśmy do kościoła, aby podziękować panu Bogu za szczęśliwą podróż podczas Mszy świętej.
 
 
Dzień II
Pierwszy dzień pobytu rozpoczęliśmy poranną gimnastyką, w której dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły. Po śniadaniu wybraliśmy się na spacer po okolicy i do portu. Słodkim akcentem kończącym nasz spacer  były lody i gofry. Odbył się tez pierwszy mecz piłki nożnej. Zostały przeprowadzone zajęcia podczas których każdy mógł wyrazić swoje uczucia i uczyliśmy się jak szanować uczucia innych. Zostały również wybrane nazwy grup, herby i okrzyk. Po zakończonej pracy każda grupa zaprezentowała swoje prace. Dzień zakończyliśmy dyskoteką.
 
Dzień III
Dziś oficjalnie otworzyliśmy sezon plażowania. Pan ratownik przeprowadził rozmowę na temat bezpiecznych kąpieli. Odbyły się pierwsze kąpiele pod czujnym okiem pana ratownika i pań wychowawczyń oraz plażowanie i zabawy na plaży. Po południu odbyły się zajęcia muzyczne, podczas których nauczyliśmy się piosenek kolonijnych z gestami. Dzień zakończyliśmy filmem pt. ,,Dzieło Caritas-Świadectwo miłości”.
 
Dzień IV
Dzień rozpoczęliśmy od wyjścia na plażę, gdzie mieliśmy spotkanie z żołnierzami z grup rekonstrukcji historycznych. Po smacznym obiedzie udaliśmy się na rekonstrukcję zakończenia II wojny światowej. Obserwowaliśmy walkę pomiędzy żołnierzami rosyjskimi i niemieckimi. Wszyscy uczestniczyliśmy w zajęciach sportowych na świeżym powietrzu. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w konkursie plastycznym pt. ,,Karykatura kadry kolonijnej”. Następnie odbyły się zabawy ruchowe. Dzień zakończyliśmy wspólną modlitwą.
 
 
Dzień V
Dzisiaj udaliśmy się na całodniową wycieczkę do Trójmiasta, gdzie zwiedzaliśmy i oglądaliśmy:
w Gdańsku: Stare Miasto, Fontannę Neptuna, Kościół Mariacki, spacerowaliśmy przy brzegu rzeki Motława
w Sopocie: fragment miasta i mola
w Gdynii: port żeglugowy i jachtowy, statek ORP Błyskawica, i spacer po molo
Ostatnim naszym przystankiem był Gdańsk Oliwia, gdzie wysłuchaliśmy przepięknego koncertu organów. Spóźniliśmy się, ale dzięki naszej przewodniczce koncert był zagrany specjalnie dla nas. Po całodziennym zwiedzaniu i przepysznej  kolacji mieliśmy jeszcze siłę aby uczestniczyć w zabawach na świeżym powietrzu, młodsze dzieci bawiły się na placu zabaw a starsze rozegrały mecz w piłkę nożną. Dzień zakończyliśmy wspólną modlitwą.
 
Dzień VI
Zaczęliśmy od porannej gimnastyki na świeżym powietrzu. W trakcie posiłków możemy oglądać wędrujące grupy dzików. Tego dnia podjęliśmy wyzwanie dotarcia do granicy państwa. Około 3 km za Piaskami znajduje się granica NATO, jest ona pilnie strzeżona przez wartownika. Spacer ten dostarczył nam niesamowitych wrażeń. Przekonaliśmy się o destrukcyjnym działaniu morza oraz wstąpiliśmy na wspaniały punkt widokowy, z którego rozpościera się piękny widok na Zalew Wiślany oraz katedrę we Fromborku. Dzień zakończyliśmy” pogodnym wieczorem”.
 
Dzień VII
Rozpoczęliśmy kolejny dzień naszej kolonii poranna gimnastyka. Po śniadaniu zajęcia świetlicowe:
-przeprowadziliśmy rozmowę o wolontariacie,
-tworzyliśmy definicje wolontariatu,
-zastanawialiśmy się nad cechami idealnego wolontariusza oraz etyka jego pracy,
-wyliczyliśmy zyski i straty wolontariatu.
Popołudniu odbyła się pierwsza tura Olimpiady Sportowej. Dzień zakończyliśmy ogniskiem i wspólnym śpiewaniem piosenek.
 
 
Dzień VIII
Dzień Pański rozpoczęliśmy Mszą świętą. Każdy uczestnik opowiadał o swoich mocnych stronach oraz koleżanek i kolegów. Dzieci przedstawiały jaka wartość według nich jest najważniejsza dla wolontariusza. Ogrywaliśmy scenki przedstawiające dzielenie się oraz pomaganie osobom potrzebującym. Zażywaliśmy kąpieli w morzu, które były przeplatane plażowaniem oraz grą w piłkę plażową. Wieczorem odbyło się podsumowanie dnia oraz całego tygodnia kolonii.
 
Dzień IX
Dziś udaliśmy się na całodniową wycieczkę do Jantaru. Pierwszym punktem programu było Mini ZOO, w którym oglądaliśmy strusie, kury, króliki, kozy, osły, świnie oraz inne zwierzęta domowe. Dowiedzieliśmy się o ich upodobaniach i zwyczajach. Chętni pojeździli na gokartach. Kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy był Rodzinny Park Rozrywki w Jantarze – Inwazja Owadów. Jest to miejsce dla odważnych, twórczych i ciekawych świata dzieci. Nie mieliśmy tam czasu na nudę. Podziwialiśmy gigantyczne rzeźby owadów, żywe owady z różnych stron świata, gabloty z tropikalnymi motylami, chrząszczami i cyklem rozwojowym jedwabnika. Pokonaliśmy tor żuka. Kolejny dzień kolonii zakończyliśmy dyskoteką.
Dzień X
Dalszy ciąg Olimpiady Sportowej, odbyły się następujące konkurencje:
-skoki na skakance,
-hula-hop,
-piłka plażowa,
-ping-pong,
-strzał do bramki,
-biegi.
Konkurencje sportowe odbywały się w odpowiednich grupach wiekowych.
Kąpaliśmy się też w morzu i opalaliśmy się na plaży. Wieczorem pracowaliśmy w grupach na zajęciach plastycznych, dzieci wykonały pocztówki z wakacji- techniką dekupage. Był to też ,,Dzień przyjaciela oraz dobrych uczynków”.
Dzień XI
Dzisiaj udaliśmy się w podróż kolejką do Krynicy Morskiej, gdzie zwiedzaliśmy Latarnię Morską, która jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc. Została wybudowana w 1951 r. obok ruin dawnej latarni z 1895 r. zniszczonej podczas II wojny światowej. Nieopodal znajduje się grób nieznanego żołnierza. Z jej szczytu podziwialiśmy piękny widok na zatokę i wody Zalewu Wiślanego.
Dzięki życzliwości właściciela Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Piaskach po zwiedzeniu latarni otrzymaliśmy słodki poczęstunek w ,,Restauracji Nadmorska”. Wieczorem podziwialiśmy zachód słońca nad morzem.
Dzień XII
Poranek był deszczowy, więc poświęciliśmy go na obejrzenie filmu pt:”Strażnicy marzeń”, oraz na zajęcia plastyczne. Po obiedzie udaliśmy się na plażę gdzie odbył się konkurs na najładniejszą rzeźbę z piasku oraz kąpaliśmy się w morzu. Wieczorem odbyła się dyskoteka a podczas niej różne gry i zabawy.
Dzień XIII
W tym dniu spotkała nas miła niespodzianka, ponieważ mieliśmy odwiedziny niespodziewanego gościa. Złożył nam wizytę Ks. Rafał, który odprawił dla nas uroczystą Mszę świętą. Zostawił dla uczestników kolonii słodki upominek. Następnie udaliśmy się kolejką na wycieczkę do Krynicy Morskiej. Tam udaliśmy się do miejscowego kościoła pw. Św. Piotra i Św. Franciszka z Asyżu. Po krótkiej modlitwie, poszliśmy dalej zwiedzać miasto oraz kupować pamiątki. Po smacznym obiedzie został przeprowadzony konkurs plastyczny ,,Wolontariat w Caritas jest Trendy”. Wieczorem rozpoczęliśmy pakowanie naszych bagaży.
Dzień XIV
Dokończyliśmy pakowanie bagaży i posprzątaliśmy pokoje. Odbyło się rozstrzygnięcie konkursów kolonijnych. Wyruszyliśmy po raz ostatni na spacer nad morze, odwiedziliśmy ulubione miejsca. Po południu oglądaliśmy film pt. ,,Uniwersytet potworny”. Wyruszamy do domu bogatsi o wiedzę na temat miejscowości, w której spędziliśmy wspaniałe dwa tygodnie wakacji, zawarliśmy również nowe przyjaźnie i znajomości. Mamy nadzieję, że tu wrócimy 🙂
 
 

Caritas Diecezja Warszawsko-Praskaul. Kawęczyńska 49, 03-775 Warszawa  

NIP 113 10 79 818 
REGON: 040013098  
KRS: 0000223182

tel.: +48 (22) 619 44 76
fax: +48 (22) 818 51 67

e-mail: warszawa-praga@caritas.pl

 

 

PEKAO S.A. Oddz. w Warszawie
nr konta: 57 1240 6074 1111 0000 4991 2023
 
 

PEKAO S.A. Oddz. w Warszawie
nr konta: 93 1240 6074 1111 0000 4992 4664
 
 

PEKAO S.A. Oddz. w Warszawie
nr konta: 28 1240 6074 1111 0000 4992 2439
Tytuł wpłaty:  „Program Skrzydła”