W całej Polsce blisko 90 tysięcy wolontariuszy Caritas niesie bezinteresowną pomoc potrzebującym. To wolontariusze zawożą ciepłe posiłki dla osób starszych, przygotowują paczki żywnościowe dla ubogich, pomagają w integracji uchodźców i migrantów. Podczas Dnia Dobra Caritas chce podziękować wolontariuszom, a także swoim sympatykom i przyjaciołom za ich bezcenny wkład w dzieła miłosierdzia. W diecezjach w całej Polsce odbędą się pikniki, festyny, warsztaty, pokazy, biegi, koncerty, kiermasze i wiele innych atrakcji.
Wolontariusze są podporą każdej kampanii charytatywnej, a jednak często pozostają w cieniu. Caritas po raz drugi organizuje Dzień Dobra, aby podziękować wolontariuszom i wszystkim osobom, które wspierają jej działania. Wydarzenia rozpoczęły się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 16 kwietnia – święto patronalne Caritas – i będą trwały przez Tydzień Miłosierdzia w całej Polsce, a ich kulminacja nastąpi w sobotę 22 kwietnia. (Więcej informacji na stronie dziendobra.pl).
Tego dnia odbędą się m.in. bieg „Dobra jest więcej” w Józefowie pod Warszawą (godz. 10:00), połączony ze zbiórką na rzecz hospicjum w Wołominie, oraz koncert zespołu Owca w Kościele Wszystkich Świętych w Warszawie (godz. 19.00). W Katowicach 23 kwietnia w godz. 14-21 odbędą się spotkania m.in. z Jasiem Melą i ks. Sebastianem Picurem, a zagrają TAU, ks. Kuba Bartczak i Sąsiedzi Plus. We Włocławku 22 kwietnia odbędzie się gala i zabawa dla wszystkich wolontariuszy wspierających Caritas, a w Lublinie tego samego dnia będzie miał miejsce piknik rodzinny, zabawy dla dzieci i koncert zespołu Małe TGD.
Prawie 90 tysięcy wolontariuszy
– W całej Polsce działa ok. 58 tys. wolontariuszy w Szkolnych Kołach Caritas i ok. 30 tys. w Parafialnych Zespołach Caritas. Ponadto w 38 centrach wolontariatu angażuje się 2798 wolontariuszy – mówi Iwona Łobasiuk, koordynator ds. promocji akcji społecznych Caritas Polska.
– Każdy dzień w Caritas to czas służby drugiemu człowiekowi i nieustannej troski o potrzebujących. Ale w Dzień Dobra chcemy skupić się szczególnie na wolontariuszach, którzy są dla naszej organizacji sercem i duchem – mówi ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Bez ich bezinteresowności, zaangażowania i gotowości do działania nie byłoby możliwe spełnianie naszej misji.
Tylko w marcu br. 21,5 tysiąca wolontariuszy Caritas wzięło udział w 22. edycji przedświątecznej akcji pomocy żywnościowej Tak. Pomagam! – udało się zebrać i przekazać potrzebującym aż 231 ton produktów spożywczych. Przez miniony rok 31 tys. wolontariuszy pomagało uchodźcom z Ukrainy, w tym 1300 dyżurowało na granicy przez całą dobę. Wolontariusze wspierają m.in. akcję Spiżarnia Caritas – odbierając ze sklepów produkty, które mogłyby się zmarnować, i przygotowując z nich paczki żywnościowe – oraz program Na codzienne zakupy, dzięki któremu potrzebujący seniorzy otrzymują karty do sklepów sieci Biedronka.
Dobro to dar, którym mogę się dzielić
W Caritas Archidiecezji Lubelskiej działa ponad 2 tys. wolontariuszy. Placówki nieustannie oferują pomoc potrzebującym – Warsztat Terapii Zajęciowej w Chełmie wspiera 60 osób z niepełnosprawnościami w usamodzielnianiu się i zdobywaniu kompetencji zawodowych, ok. 60 pacjentów dziennie korzysta z rehabilitacji w Centrum Charytatywnym Caritas w Krasnymstawie, a 26 dzieci – ze Świetlicy Środowiskowej.
– Prowadzimy pracownie: ogrodniczą, ceramiki i rękodzieła, artystyczną, muzyczną, komputerowo-poligraficzną, krawiecką, stolarską, kulinarną, gospodarczo-porządkową – mówi Ewa Wójtowicz, kierownik WTZ w Chełmie. – Głównym celem warsztatu jest aktywizacja zawodowa i przygotowanie uczestników do podjęcia samodzielnego życia. Nasi uczestnicy traktują warsztat jak swój drugi dom. Mamy dużo zajęć dodatkowych: chodzimy na kręgielnię, basen, jeździmy na rajdy rowerowe.
– Do ośrodka zapraszamy wszystkich ubogich, samotnych, potrzebujących kontaktów z innymi – mówi Jan Sawicki, kierownik Dziennego Ośrodka dla Osób Bezdomnych. – W okresie zimowym, od 1 listopada do końca marca pracujemy cały tydzień, także w niedziele i święta, od godz. 9 do 17, a od 1 kwietnia od poniedziałku do piątku od 9 do 15. W zimnych miesiącach przychodzi dziennie około 40 osób, przez resztę roku około 15. Od podopiecznych słyszę, że to miejsce jest im niezbędne, by nie tułać się po galeriach handlowych, zjeść ciepły posiłek. Bezdomni bardzo potrzebują relacji albo choćby towarzystwa drugiej osoby.
– Na co dzień pomagam głównie seniorom. Są bardzo wdzięczni, że ktoś do nich przyszedł, podgrzał obiad czy z uśmiechem przyniósł zakupy. W minionym roku, gdy pomagaliśmy Ukraińcom, byłam kilka razy na granicy. Aby zostać wolontariuszem, wystarczy chcieć – mówi Małgorzata, wolontariuszka w Caritas Archidiecezji Lubelskiej, nauczycielka w szkole podstawowej. – Wystarczy odwiedzić samotną sąsiadkę, zapytać, czy jej w czymś pomóc, spędzić z nią czas, wypić herbatę. Postrzegam dobro jako dar, który otrzymuję od innych ludzi, ale który pochodzi od Pana Boga. Dar, którym mogę się dzielić.
– Planujemy piknik rodzinny w centrum miasta. Do zabawy i świętowania chcemy zaprosić wszystkich, także tych, którzy o Caritas słyszeli tylko z telewizji czy prasy – mówi o Dniu Dobra w Lublinie ks. Łukasz Mudrak, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej. – Dzień Dobra to nie tylko spotkanie naszych darczyńców, beneficjentów, pracowników i wolontariuszy, lecz również wspólna modlitwa i spotkanie z Panem Bogiem. Cała działalność Caritas wypływa z Ewangelii.
Zapraszamy wszystkich sympatyków i przyjaciół Caritas
– Hasłem Dnia Dobra 2023 jest „spoTKANIE”. Zachęcamy do tworzenia wspólnoty, cieszenia się obecnością innych. Niech ten szczególny dzień będzie okazją do spoTKANIA z Chrystusem, z braćmi i siostrami, z samym sobą – mówi Iwona Łobasiuk.
Pierwszy Dzień Dobra odbył się w 2022 roku. Podczas blisko 700 wydarzeń w całej Polsce wolontariusze i przyjaciele Caritas bawili się, świętowali i kwestowali na rzecz ośrodków dla uchodźców i innych schronień dla potrzebujących.
Aby wziąć udział w Dniu Dobra, nie trzeba mieć doświadczenia w wolontariacie Caritas, nie ma także limitu wiekowego. Aktualna lista wydarzeń w diecezjach znajduje się na stronie dziendobra.pl.