Rodzinna Kepa

Ponad trzysta matek z małymi dziećmi, które w ostatnich 25 latach potrzebowały schronienia i pomocy w swojej trudnej sytuacji życiowej, znalazły je w Domu Samotnej Matki „Bezpieczna Przystań” w Zielonce.

Obecnie ten dom pilnie potrzebuje gruntownego remontu, rozbudowy i doposażenia. Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, która prowadzi tę placówkę, kontynuuje zbiórkę publiczną na szeroką skalę – liczy się każde wsparcie finansowe i rzeczowe od osób indywidualnych i od firm.  

Do tej pory zebraliśmy:

150 TYS. ZE ZBIÓREK PUBLICZNYCH,
6277 ZŁ NA ZRZUTKA.PL,
110.877 ZŁ NA KONCIE ZIELONKA (DEDYKOWANE DOMOWI SAMOTNEJ MATKI),
1760 ZŁ W MATERIAŁACH BUDOWLANYCH I WYPOSAŻENIU (GRZEJNIK DRABINKOWY i BLOCZKI BETONOWE) 

 

Budynek w podwarszawskiej Zielonce podarowali wiele lat temu, nieżyjący już, Państwo Piwarscy. Od 25 lat Dom Samotnej Matki „Bezpieczną Przystań” prowadzi Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. Pomocy udzielono ponad 300 kobietom z dziećmi, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji życiowej: braku akceptacji ze strony rodziny, problemów alkoholowych, przemocy, porzucenia przez partnera, bezradności w przypadku samotności w ciąży w młodym wieku.

Dom jednak wymaga generalnego remontu, tak aby zapewnić godne warunki życia obecnym mieszkańcom. Wymaga też rozbudowy, aby dać schronienie większej liczbie matek z dziećmi, również w wieku szkolnym i matkom lub dzieciom z niepełnosprawnością ruchową. Teren działki, na której znajduje się posesja, daje wiele możliwości, dlatego zdecydowano się na jego generalny remont i rozbudowę.

Zebraliśmy wszystkie wymagane pozwolenia, mamy także plan rozbudowy i remontu budynku.  Chcieliśmy wbić pierwszą łopatę z końcem maja, symbolicznie w Dzień Matki. Jednak jeszcze nie uzbieraliśmy potrzebnej kwoty by ruszyć z budową. Potrzeba na to około 1 200 000 złotych, a by sfinalizować całą inwestycję powinniśmy zebrać łącznie 3 300 000 złotych lub równowartość w materiałach budowlanych  i wykończeniowych.

Dom Samotnej Matki w Zielonce jest jedynym ośrodkiem schronienia całodobowego tego typu w całym powiecie a prowadzony jest przez organizację pozarządową Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej i współfinansowany ze środków Gminy Zielonka i Powiatu Wołomińskiego. Współfinansowanie polega na otrzymywaniu pewnych środków na bieżącą działalność placówki. W przypadku remontów lub rozbudowy – tak jak w tym przypadku, Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej musi sama postarać się o ich sfinansowanie. Wszelkie środki finansowe na prowadzony remont pozyskiwane są ze zbiórek publicznych, wsparcia osób indywidualnych i firm. Obecnie prowadzona jest także akcja crowdfundingowa na stronie www.zrzutka.pl/dj3g3y, gdzie każdy z Was ma możliwość przyczynić się do remontu i rozbudowy Domu.

Bardzo potrzebujemy Waszej finansowej i modlitewnej pomocy dla realizacji tej wyczekiwanej przez kolejne potrzebujące panie i ich dzieci – inwestycji.

Dom Samotnej Matki jest przyjaznym miejscem, w którym pracownicy tworzą i pielęgnują rodzinną oraz spokojne warunki do wychowania dzieci. Obecnie dom wymaga dostosowania do potrzeb matek z małymi dziećmi, dla matek z dziećmi w wieku szkolnym, jak również osób poruszających się na wózkach. Remont budynku planowany jest z trzech powodów: poprawy warunków życia mieszkających w nim dzieci i samotnych matek, dostosowania domu do różnych wymagań wiekowych dzieci oraz zwiększenia powierzchni domu w taki sposób, aby pomieścić znacznie większą liczbę osób. Często zdarza się,
że zapotrzebowanie na zamieszkanie zgłaszane jest przez kobiety nawet kilkanaście razy w miesiącu.

Priorytetowym celem domu jest przeciwdziałanie bezdomności oraz wykluczeniu społecznemu kobiet w trudnej sytuacji życiowej.

Dom Samotnej Matki „Bezpieczna Przystań” swoim podopiecznym przez rok zapewnia pomoc w formie zamieszkania, żywności i środków czystości po to, aby się z czasem usamodzielniły. Dom otacza swoje podopieczne również pomocą specjalistów takich jak psycholog, pedagog, pracownik socjalny.

 

 

Dom Samotnej Matki w Zielonce przed rozbudowąObecnieDom Samotnej Matki w ZieloncePo rozbudowie

 

Caritas Diecezja Warszawsko-Praskaul. Kawęczyńska 49, 03-775 Warszawa  

NIP 113 10 79 818 
REGON: 040013098  
KRS: 0000223182

tel.: +48 (22) 619 44 76
fax: +48 (22) 818 51 67

e-mail: warszawa-praga@caritas.pl

 

 

PEKAO S.A. Oddz. w Warszawie
nr konta: 57 1240 6074 1111 0000 4991 2023
 
 

PEKAO S.A. Oddz. w Warszawie
nr konta: 93 1240 6074 1111 0000 4992 4664
 
 

PEKAO S.A. Oddz. w Warszawie
nr konta: 28 1240 6074 1111 0000 4992 2439
Tytuł wpłaty:  „Program Skrzydła”