Rodzinna Kepa

Wakacje to nie tylko czas odpoczynku, ale i wytężonej pracy. Od 29.06- 12.07 nasi Wolontariusze byli z 38 Dzieciakami na kolonii w Pięknej Górze w ośrodku „Łabędzi Ostrów”. „Do wielkich rzeczy jestem stworzony”– to hasło, które przyświecało nam podczas całego wyjazdu, a które przywoływaliśmy za Św. Stanisławem Kostką, który towarzyszył nam podczas kolonii ???? Pokazywaliśmy dzieciom poprzez filmy, pogadanki jego codzienne świadectwo – jak dążyć do celu, szanować innych ludzi.

Podczas kolonii rozpoczęliśmy również świętowanie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nadarzyła się więc okazja, aby przypomnieć kolonistom o tym ważnym wydarzeniu historycznym i przybliżyć osoby, które odegrały w nim doniosłą rolę.

Kolejnym ważnym aspektem poruszanym podczas, krótkich pogadanek na kolonii był temat dotyczący zanieczyszczonego powietrza (smogu). Kadra kreatywnie podeszła do tego tematu, a zatem smog rozkładaliśmy na części pierwsze przygotowując bajki: „Shrek”, „Smog wawelski”, „Śpiąca Królewna i 7 zaczadzonych krasnoludków”, które w sposób zabawny, ale pod czujnym okiem wychowawców przedstawiały problem. Przez cały dzień mieliśmy czas na przygotowanie scenariusza, przygotowanie kostiumów, próby generalne i na końcu- wielkie przedstawienie. Bawiliśmy się przednio, a brzuchy od śmiechu bolały nas przez kolejne dni ????

 Cele dydaktyczne realizowane podczas kolonii:

– kształtowanie postawy odpowiedzialności za podjęte działania;

– budzenie postawy poszanowania innych ludzi;

– kształtowanie umiejętności wytrwałego dążenia do celu;

– poznanie postaci św. Stanisława Kostki;

– poszerzanie wiedzy z zakresu historii Polski oraz przybliżenie postaci, które odegrały ważną rolę w odzyskaniu niepodległości (Józef Piłsudski, Wincenty Witos, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, Stefan Grot – Rowecki);
– kształtowanie umiejętności skutecznego porozumiewania się, wyrażania uczuć, rozwiązywania problemów i współpracy grupie;

– kształtowanie empatii jako umiejętności pozwalającej na lepsze zrozumienie siebie i innych;

– zapoznanie kolonistów z tematem smogu.

Każdego dnia korzystaliśmy z dobrodziejstwa okolicy: spacery malowniczymi ścieżkami, kąpiele w  jeziorze, pływanie rowerem wodnym. Zaprzyjaźniliśmy się również z Juliananem, łabędziem, który wyjątkowo polubił nasze towarzystwo. Próbował nas „przekrzyczeć”, ale niestety bez skutku ????

Odwiedziliśmy miasteczko westernowe w Mrągowie.  tutaj mogliśmy zmierzyć się z różnymi konkurencjami, a może przede wszystkim ze sobą: strzelanie z łuku, przeciąganie liny, rzut do celu, zabawy zręcznościowe ???? Było pysznie

W naszej bazie- Ośrodku Łabędzi Ostrów korzystaliśmy z boiska do piłki nożnej, siatkówki, stołu do ping-ponga,  lepiliśmy łabędzie z masy solnej, odgrywaliśmy bajki. Jednym słowem było kreatywnie, ale najważniejsze, że każdy na naszych Uczestników mógł zaprezentować swój talent, a ich nie brakowało, a jakże… „Mam Talent” rozłożył szanowne jury na łopatki, wybór zwycięzców był bardzo trudny, dlatego postanowiliśmy nagrodzić wszystkie dzieci biorące udział.

W Ośrodku towarzyszyli nam również fantastyczni miejscowi, od Pana Piotra, który zarządza ośrodkiem po Pana Mateusza i Panie Kucharki, Kelnerki, które dbały, abyśmy nie stracili nawet kilograma na wyjeździe.

Żal było wyjeżdżać….


Wyjazd kolonijny współfinansowany ze środków Biura Edukacji m. st. Warszawy

Biuro Edukacji Warszawa

Caritas Diecezja Warszawsko-Praskaul. Kawęczyńska 49, 03-775 Warszawa  

NIP 113 10 79 818 
REGON: 040013098  
KRS: 0000223182

tel.: +48 (22) 619 44 76
fax: +48 (22) 818 51 67

e-mail: warszawa-praga@caritas.pl

 

 

PEKAO S.A. Oddz. w Warszawie
nr konta: 57 1240 6074 1111 0000 4991 2023
 
 

PEKAO S.A. Oddz. w Warszawie
nr konta: 93 1240 6074 1111 0000 4992 4664
 
 

PEKAO S.A. Oddz. w Warszawie
nr konta: 28 1240 6074 1111 0000 4992 2439
Tytuł wpłaty:  „Program Skrzydła”