Rodzinna Kepa

Dzień 1 – Rozpoczynamy przygodę.
Pod kościołem w Cegłowie zebraliśmy się już o godzinie 5.45 a o 6.00 pomachaliśmy rodzicom i ruszyliśmy na kolonie. Podróż przebiegła szybko i już o 14.30 byliśmy w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Krynicy Morskiej – Piaski. Każdy ulokował się w wyznaczonym pokoju, zjedliśmy obiadokolację i poszliśmy przywitać się z morzem.

Dzień 2 – Wyprawa poszukiwawcza
Już od rana wszyscy chcieli poznać okolicę naszego ośrodka kolonijnego. Zaraz po śniadaniu wybraliśmy się na wyprawę do Piasków. Pierwszym miejscem, które poznaliśmy był kościół pw. Matki Bożej Gwiazdy Morza. Po Mszy Świętej ruszyliśmy na zwiedzanie Piasków, tj portu rybackiego. W drodze powrotnej w cukierence zjedliśmy pyszne lody. Po południu nie zabrakło kąpieli w morzu i opalania.

Dzień 3 – Dobry kolega dobra koleżanka
Dzień rozpoczynamy gimnastyką, aby dbać o kondycję i mieć siłę do końca kolonii. Ponieważ przez cały dzień przebywamy wśród kolegów i koleżanek postanowiliśmy być dla siebie „Aniołami Stróżami”. W grupach losowaliśmy swojego kolegę lub koleżankę, o którego lub którą będziemy się troszczyć. Oczywiście wylosowana osoba pozostaje naszą tajemnicą!

Dzień 4 – Poznajemy przyrodę 
Dzisiejszego dnia odkrywamy otaczający nas świat fauny i flory. W Piaskach nie brakuje zwierząt tj. dziki, jaskółki, dzięcioły, mrówki, komary, pająki, biedronki, ślimaki itd. oraz roślin: maliny, jeżyny, jarzębiny, róży, morskich traw i różnorodnych drzew iglastych i liściastych. Wszyscy koloniści stanęli na wysokości zadania. Starsi przekazali wiedzę, a młodsi wykonali wspaniałe prace.

Dzień 5 – Poznajemy historię  
To bardzo pracowity dzień. Każda grupa miała za zadanie przygotować prace lub informacje na temat obchodzonej w tym roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wielką niespodziankę zrobił nam Ksiądz Dyrektor, który odwiedził naszą kolonię i przywiózł pyszne lody.  Koloniści wywiązali się z zadania na medal, a do tego mieli również czas na kąpiel w morzu i naukę pływania pod fachowym okiem instruktora nauki pływania, ratownika p. Mieczysława.

Dzień 6 – Poszukiwacz skarbów
W tym dniu mieliśmy super zabawę w plenerze. Bawiliśmy się w prawdziwych poszukiwaczy skarbów. Każda grupa została zaopatrzona w specjalne wykrywacze i ruszyła w las, aby odnaleźć i wykopać swój skarb. Zdobywcy powrócili, aby ze smakiem zjeść pyszny obiadek i ruszyć na plażę oraz w morze.  Po powrocie z plaży czekała mała niespodzianka – ognisko. Pomimo komarów wszyscy piekli kiełbaski.

 Dzień 7 – Krajoznawca 
W tym dniu odbyła się całodniowa wycieczka do Fromborka. Autokarem dojechaliśmy do Krynicy Morskiej, gdzie wsiedliśmy na statek, aby dopłynąć do Fromborka. Tam w porcie czekał przewodnik, który zabrał nas w ciekawe i interesujące miejsca poznawanej miejscowości. Byliśmy w Katedrze i słuchaliśmy cudownego brzmienia fromborskich organów. Powrotny rejs statkiem był odpoczynkiem po zwiedzaniu.

Dzień 8 – Ad maiora natus sum
Dzisiejszego dnia poznaliśmy dokładny życiorys patrona dzieci i młodzieży świętego Stanisława Kostkę. Słuchaliśmy opowiadania i oglądaliśmy film przedstawiający tego wspaniałego człowieka. Chętni wykonali prace plastyczne. Po południu był czas na relaks i kąpiel w morzu.

Dzień 9 – Uwierz w siebie
Dzień wiary w siebie i swoje umiejętności. Bóg każdego obdarza talentami, tylko my często nie potrafimy ich dostrzec i nimi się cieszyć. Spotkanie z Bogiem na Mszy Świętej pomogło odnaleźć wiarę w siebie, miłość i dary, którymi Najwyższy nas obdarował. Wyciszeni i radośni korzystaliśmy z pięknej pogody, która nam dopisywała, kąpiąc się i bawiąc na plaży.

Dzień 10 – chrzest na kolonistę
Dzień pełen wrażeń. Przed południem warsztaty edukacyjne: powietrze, smog, recykling, nasze zdrowie – zabawa, doświadczenia, zdobywanie wiedzy i nabywanie umiejętności. A po obiedzie to na co niektórzy czekają, a inni się boją, czyli chrzest kolonijny!!!

Dzień 11 – Badacz
I jak tu się nudzić??? Dzisiaj wyprawa do Krynicy Morskiej. Zbadamy ciekawe miejsca: latarnia morska z niej będziemy mogli zobaczyć całą okolicę, a później „małe co nie co” w nadmorskiej cukierence, spacer po nadmorskiej promenadzie i… może coś sami zbadamy?

Dzień 12 – Olimpiada kolonijna
Atrakcji nie ma końca. Dziś do wyboru różnorodne dyscypliny sportu według umiejętności i zainteresowań. Każdy znajdzie coś dla siebie. Ale, ale chcemy też iść na plażę. Jak to mówi kierowniczka: ”na wszystko przyjdzie czas”. Po śniadaniu konkurencje, po obiadku plażowanie.

Dzień 13 – Pokaz talentów
Końcówka naszej wyprawy i dzień na własną lub grupową prezentację. Każdy z nas wie, że ma talent i dzisiaj będziemy mogli go pokazać tym bardziej, że nagrody czekają. Ale najbardziej spragnieni jesteśmy kąpieli morskich, a tu komunikat o sinicach i zakaz kąpieli. Szkoda, ale zabawy w piasku też są przyjemne.                         

Dzień 14 – Powrót z wyprawy
„Wszystko, co dobre szybko się kończy” jak mówi stare przysłowie. Nasza wyprawa kolonijna też dobiegła końca. Wspaniała zabawa, plaża i kąpiele, nowe przyjaźnie na długo pozostaną w naszej pamięci. A dziś pakujemy bagaże, chowamy pamiątki i żegnamy tych, którzy nas tu gościli. Dziękujemy za pyszne jedzonko i wspaniałą obsługę, chcielibyśmy powrócić tutaj w przyszłym roku. Do zobaczenia!!!


Wyjazd kolonijny współfinansowany ze środków Mazowieckiego Kuratora Oświaty

Mazowiecki Kurator Oświaty

Caritas Diecezja Warszawsko-Praskaul. Kawęczyńska 49, 03-775 Warszawa  

NIP 113 10 79 818 
REGON: 040013098  
KRS: 0000223182

tel.: +48 (22) 619 44 76
fax: +48 (22) 818 51 67

e-mail: warszawa-praga@caritas.pl

 

 

PEKAO S.A. Oddz. w Warszawie
nr konta: 57 1240 6074 1111 0000 4991 2023
 
 

PEKAO S.A. Oddz. w Warszawie
nr konta: 93 1240 6074 1111 0000 4992 4664
 
 

PEKAO S.A. Oddz. w Warszawie
nr konta: 28 1240 6074 1111 0000 4992 2439
Tytuł wpłaty:  „Program Skrzydła”