Rodzinna Kepa

04.08.2017 wyjechaliśmy z miejscowości Gwizdały na dwutygodniowy wypoczynek do Wierzchów w Bory Tucholskie. Po dotarciu na miejsce zostaliśmy zakwaterowani w Ośrodku Kometa. Po obiedzie poszliśmy na spacer zapoznać się z okolicą. Po kolacji koloniści postanowili miło spędzić czas w gronie swoich grup. Były gry i zabawy integracyjne.

 

05.08.2017 Ten dzień zaczął się bardzo słonecznie, więc po śniadaniu postanowiliśmy udać się na pobliskie kąpielisko nad jeziorem Mukrza.  Bawiliśmy się świetnie, pogoda dopisywała, więc większość czasu spędziliśmy na kąpaniu się w jeziorze. Były tez gry i zabawy nad brzegiem jeziora. Po kolacji każda z grup zajęła się układaniem swoich regulaminów i zasad. 

 

06.08.2017  Zaczęliśmy od mszy św. w  pobliskiej miejscowości Tleń. Później zwiedziliśmy tą pięknie malowniczą miejscowość, zjedliśmy pyszne lody i wróciliśmy na obiad do ośrodka. Po obiedzie wszyscy zaczęliśmy super zabawę w ośrodku, zjeżdzaliśmy na linie. Po kolacji niektóre grupy udały się na spacer inne integrowały się w ośrodku.

 

07.08.2017 Ten dzień też spędziliśmy bardzo aktywnie, kilka grup udało się na wycieczkę rowerową do pięknie malowniczo położonych Wsi Zgorzały Most i Jakubowo. Zwiedziliśmy  stary młyn z VIII wieku i cmentarz rodziny Herzllich. W Jakubowie natomiast w lesie odnaleźliśmy też cmentarzysko z VII/VIII wieku, które jest już zapomniane przez ludzi, a znajdują się też tam pojedyńcze groby żołnierzy z II wojny światowej. W Zgorzałym Młynie dowiedzieliśmy się, ze młyn przerabiamy jest na małą elektrownię. Było tez pływanie na kajakach po jeziorze, niektóre grupy uczyły się strzelać z łuku do celu. Dzień uważamy na bardzo udany, który zresztą zakończył się dyskoteką kolonijną.

 

08.08.2017 Dzień zaczął się bardzo upalnie, więc postanowiliśmy spędzić go nad jeziorem wykorzystując ostatnie dni ciepłego lata. Po obiedzie były gry i zabawy w ośrodku,  zjazdy na linie, strzelanie do celu z łuku. Na kolacje zrobiliśmy  ognisko, które było połączone z urodzinami dwojga kolonistów. Po odśpiewaniu sto lat i zdmuchnięciu świeczki z mini tortu, wszyscy przystąpiliśmy do pieczenia kiełbasek nad ogniskiem. Bardzo świetnie bawiliśmy się aż do zachodu słońca, były zabawy, śpiew i podziwianie pięknego zachodu słońca nad ośrodkiem. 

 

09.08.2017  Dzisiaj zostaliśmy zaproszeni przez Państwową Powiatową Straż Pożarną ze Świecia do wzięcia udziału w szkoleniu ” Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Strażacy zapoznali nas ze sprzętem strażackim, jaki znajduje się w wozie strażackim, zostały omówione i przedstawione sytuacja jak radzić sobie z ogniem, gdy zachodzi niebezpieczeństwo, jak wezwać straż pożarną, Mogliśmy rozwinąć węże strażackie, ubrać się w odzież strażaka, której używa się przy gaszeniu pożarów, następnie zostaliśmy przeszkoleni z ratownictwa wodnego tzn. ratownicy zapoznali nas z sygnałami jakich używa się nad jeziorem gdy zachodzą sytuacje niebezpieczne dla człowieka, jakiego sprzętu używa się na wodzie w celu udzielenia pomocy osobą które w danym momencie tego potrzebują. Mieliśmy tez pierwszą pomoc przedmedyczną i jak pomóc osobie, która się podtopiła jak udzielić resuscytacji krążeniowo-oddechowej itd. To szkolenie profilaktyczne bardzo dużo wniosło informacji przydatnych w życiu codziennym za co jeszcze raz bardzo dziękujemy ekipie, która udzielała nam szkolenia.

Po obiedzie spotkaliśmy się z Panią kierownik w celu omówienia bieżących spraw. Po spotkaniu oddawaliśmy się różnym zajęciom w ośrodku, korzystając ze sprzętu jaki znajduje się na wyposażeniu. Po kolacji wszyscy bardzo dobrze się bawili na kolonijnej dyskotece

 

10.08.2017 Po śniadaniu każda grupa oglądała film o św. Bracie Albercie, zapoznaliśmy się z jego życiorysem i duchowością. Następnie po obiedzie niektóre grupy udały się na wycieczkę rowerową do Zbrojów, gdzie ksiądz proboszcz tej parafii opowiedział nam o Zdrojach, o założeniu kościoła, pokazał nam kościół w którym znajduje się kaplica św. Rocha. Następnie udaliśmy się do leśniczówki Zacisze gdzie Pan leśniczy opowiedział nam o trąbie powietrznej, która w 2012 roku nawiedziła te tereny, po rozmowie udaliśmy się na taras widokowy, gdzie mogliśmy zobaczyć zasięg tego kataklizmu. Po kolacji bawiliśmy się w podchody.  

 

11.08.2017 Rano powitało nas piękne słońce i wysoka temperatura więc po śniadaniu udaliśmy się nad jeziora Mukrza. Część kolonistów udała się na pływanie kajakami po jeziorze Wierzchy. Po obiadokolacji były gry i zabawy na świeżym powietrzu.  

 

12.06.2017  Po nocnej burzy dzień zaczął się pochmurnie, ale w końcu wyszło słońce, więc niektóre grupy udały się na taras widokowy na obszar na którym w 2012 roku przeszła trąba powietrzna, niektórzy w tym czasie pływali kajakami po jeziorze Wierzchy niektórzy zostali w ośrodku i dobrze się bawili w różnego rodzaju gry i zabawy.  

 

13.08.2017 Dzień zaczęliśmy Mszą Świętą w Tleniu. Po obiedzie dzieci miały czas na rozmowę telefoniczną z rodzicami, niektórzy z kolonistów poszli bawić się w podchody inni bawili się w ośrodku. Na kolację zrobiliśmy wielkie ognisko. Troje z naszych kolonistów miało urodziny, więc złożyliśmy życzenia, zaśpiewaliśmy sto lat i zabraliśmy się do pieczenia kiełbasek, po zaspokojeniu głodu każda z grup śpiewała przez siebie ułożoną piosenkę kolonijną.

14.08.2017  Udaliśmy się na zwiedzanie Torunia. Tutaj zwiedziliśmy Muzeum Piernika połączone z lekcją pieczenia pierników, zwiedziliśmy tez dom M.Kopernika i Bazylikę św. Janów, następnie udaliśmy się do Planetarium na film Lato pod gwiazdami. Po Planetarium, w swoich grupach,  zwiedzaliśmy Toruń. Dzień zaliczamy do bardzo udanych.

15.08.2017 Dziś mamy święto NMP więc poprosiliśmy i zaprosiliśmy do ośrodka księdza z parafii Osie, aby odprawił dla nas Mszę św w ośrodku. Po obiedzie zorganizowaliśmy Olimpiadę sportową, która trwała do kolacji, były różne dyscypliny sportowe, w których rywalizowały grupy kolonijne: chodzenie w nartach wieloosobowych, strzelanie z łuku do tarczy, strzelanie do celu – paintball i rysunek. Po kolacji zrobiliśmy dyskotekę kolonijną.  

16.08.2017 Po śniadaniu zorganizowaliśmy grę „zgadnij co to i gdzie to jest?” Koloniści zostali podzieleni na trzy grupy po 10 zadań, każda z grup musiała odgadnąć hasło z karteczki znaleźć miejsce i przynieść sznureczek. Kto pierwszy znalazł wszystkie 10 zagadek i odpowiedział poprawnie na zadane pytanie z karteczki wygrywał. Super zabawa wymyślona przez Natalię i Martę. Brawo dziewczyny za kreatywność. Po obiedzie poszliśmy nad jeziora Mukrza i pływaliśmy kajakami i rowerkami wodnymi, kto chciał mógł ostatni raz wykąpać się w jeziorze. Po kolacji mieliśmy podsumowanie kolonii rozdanie nagród. Zakończylismy ten wieczór ostatnią dyskoteką.  

 

17.08.2017 Wszystko co dobre szybko się kończy i nam skończył się pobyt w ośrodku Kometa. Podziękowaliśmy Pani Bogusi i Panu Zbyszkowi oraz paniom z kuchni za przepyszne jedzonko. Także Panu Kaziowi, który był naszą złotą rączką podczas tego wypoczynku.

Ośrodek Kometa w Wierzchach jest najlepszym ośrodkiem wypoczynkowym w jakim do tej pory byliśmy z kolonistami, jest bardzo dobrze wyposażony w różnego rodzaju atrakcje: są gokarty, rowery na których  można zwiedzać piękną okolicę. Od nas ośrodek dostaje całe 100% za wszystko, a w szczególności za miłą obsługę, właściciele to bardzo dobrzy i życzliwi ludzie, mają bardzo dobre serca za co polecamy ich modlitwie za nich i za ich rodziny.  


Wyjazd kolonijny współfinansowany ze środków Gminy ŁochówLochow

Caritas Diecezja Warszawsko-Praskaul. Kawęczyńska 49, 03-775 Warszawa  

NIP 113 10 79 818 
REGON: 040013098  
KRS: 0000223182

tel.: +48 (22) 619 44 76
fax: +48 (22) 818 51 67

e-mail: warszawa-praga@caritas.pl

 

 

PEKAO S.A. Oddz. w Warszawie
nr konta: 57 1240 6074 1111 0000 4991 2023
 
 

PEKAO S.A. Oddz. w Warszawie
nr konta: 93 1240 6074 1111 0000 4992 4664
 
 

PEKAO S.A. Oddz. w Warszawie
nr konta: 28 1240 6074 1111 0000 4992 2439
Tytuł wpłaty:  „Program Skrzydła”