Na co dzień, ta ponad 80 – osobowa grupa dzieci i nastolatków stara się żyć dla drugiego człowieka. Wrażliwi na potrzeby innych, troskliwi, chętnie angażują się w różne dzieła miłosierdzia. Tym razem, chodziło jednak o strawę dla nich samych, o pokarm dla ducha, bo jak inaczej nazwać pierwszą wspólną pielgrzymkę wolontariuszy SKC do Włoch śladami świętych patronów.

Celem istnienia i działania Szkolnych Kół Caritas jest m.in. wychowywanie wolontariuszy w duchu miłości bliźniego, zaszczepianie i pogłębianie idei wolontariatu jako świadomej, dobrowolnej i bezpłatnej działalności na rzecz innych. Niezmiennie ważnym jest też integracja wolontariuszy poprzez udział w zjazdach, spotkaniach i imprezach zewnętrznych. Wolontariusze diecezji Warszawsko-Praskiej spotykali się przez ostatnie lata w Loretto i Ostrówku, oraz na ogólnopolskich zlotach w Rzeszowie i Łodzi. Kiedy zrodził się pomysł zorganizowania wyjazdu do Rzymu, nie długo trzeba było szukać chętnych.

Uczniowie 6 różnych szkół, należący do Szkolnych Kół Caritas, swoje pielgrzymowanie pod okiem opiekunów i Dyrektora Caritas DWP  ks. Rafała Paździocha, rozpoczęli w Padwie, gdzie nawiedzili bazylikę św. Antoniego, modląc się przy relikwiach świętego patrona. Stamtąd wyruszyli do malowniczego Asyżu, gdzie przybliżone im zostało życie św. Franciszka i św. Klary. Wolontariusze zwiedzili Bazyliki im poświęcone, San Damiano, Bazylikę św. Rufina oraz Bazylikę Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkulą. Młodzież była wyraźnie zafascynowana osobą św. Franciszka i podziwiała jego radość życia, którą czuć w każdym zakątku miasta. Pax e Bene (pokój i dobro), afirmacja życia, umiłowanie ludzi, zwierząt, przyrody – w jakim innym miejscu na świecie znalazłyby się bardziej sprzyjające warunki dla tych wzniosłych idei? Mówi się, że to jedyny Święty, do którego pielgrzymują ateiści. I jak powiedziała jedna z pielgrzymujących wolontariuszek: „W tym mieście czujesz, jakbyś był bliżej nieba!”.

Kolejne dwa dni pielgrzymowania to antyczny Rzym i Watykan. Zwiedzanie Rzymu wolontariusze rozpoczęli od nawiedzenia Bazyliki Santa Maria Maggiore oraz Bazyliki św. Jana na Lateranie. Tak jak niesłychane wrażenie na młodych pielgrzymach zrobił kunszt artystów rzeźbiarzy, tak i zabytki historyczne Rzymu skupiły ich wielką uwagę. Koloseum, Forum Romanum, Pomnik Ojczyzny przy Placu Weneckim, czy Panteon, to o czym młodzież uczyła się ze szkolnych podręczników, było teraz na wyciągnięcie ręki. Podczas 12 km spaceru po Rzymie wolontariusze dotarli również do Fontanny di Trevi, czy Placu Navona z fontanną Quatro Fiumi. Msza św. sprawowana w Bazylice Santa Maria Maggiore, pozwoliła nie tylko nacieszyć serce, ale i oczy wolontariuszy…

  Chyba najbardziej emocjonujący dzień dla młodzieży to przyjazd do Watykanu.  Msza św. przy grobie Jana Pawła II, nawiedzenie grobu św. Piotra oraz samo zwiedzanie Bazyliki i placu św. Piotra przyniosło wielkie wzruszenie. Wspólnie odśpiewana  „Barka” przy grobie św. Jana Pawła II, wspomnienia, nauczanie Ojca Św. i słowa tej pieśni: „Ty potrzebujesz mych dłoni, mego serca młodego zapałem…” To wszystko sprawiło, że w oczach wielu pielgrzymujących zalśniły łzy.

Ostatni dzień pielgrzymowania zaprowadził młodych wolontariuszy aż na Plac św. Marka w Wenecji. Najpierw długi rejs statkiem po lagunie i zwiedzanie: malownicze kamieniczki, gondole na Grande Canale, Ponte Rialto i wzruszająca Msza św. na pożegnanie – w bazylice św. Marka.

Wspólne śpiewy przy akompaniamencie gitar, ciekawe opowieści o tej włoskiej ziemi, zagadki i konkursy, gorące słońce i przecudnej natury zapachy Italii, jej piękne plaże nad Adriatykiem, zwiedzanie najsłynniejszych zabytków, nauka włoskiego i smaczna włoska kuchnia… Wszystko to jedynie uzupełniło pielgrzymowanie do świętych miejsc, do świętych patronów, oraz gorącą modlitwę za ich wstawiennictwem…

Anna Duszczyk

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego w Żakowie